TV | Här är alla vinnarna på årets Kristallen

Av den 5 september, 2016

Sveriges skickligaste tv-konstnärer prisades vid den direktsända Kristallengalan i Kanal 5 ikväll, Kristallen – det svenska tv-priset delas ut i 18 kategorier inklusive hederspriset som i år delades ut till Annie Wegelius.

Det svenska tv-årets mest glimrande ögonblick, fascinerande berättelser och imponerande insatser prisades vid den tolfte Kristallengalan i ordningen. Kvällens gala leddes av programledarna Carina Berg och Christine Meltzer och sändes direkt från Stockholm den 4 september 20:00 i Kanal 5.

I fyra av kategorierna, årets manliga programledare, årets kvinnliga programledare, årets program samt årets sport-tv-profil, röstas vinnarna fram av tv-tittarna under galan. Intäkterna från tittarnas röster tillfaller Barncancerfonden, som Discovery Networks Sweden har ett övergripande samarbete med sedan våren 2015. I övriga tretton kategorier utses vinnarna av juryn. Hederspristagaren utses av Kristallens styrelse och tillföll 2016 Annie Wegelius.

Kristallengalan 2016 producerades av produktionsbolaget Nexiko och direktsändes i Kanal 5 söndagen den 4 september 20:00.

Hela listan – vinnarna fetade:

Kristallens hederspris 2016

  • Annie Wegelius

Årets barn- och ungdomsprogram

  • Familjen Rysberg, SVT, Nordisk Film TV
  • Livet i mattelandet, UR, Patrik Sthlm
  • Läsmysteriet, UR, UR
  • Min bror kollokungen, SVT, Bob Film & Bleck Film
  • Tusen år till julafton, SVT, Thelma & Louise

Årets dokumentärprogram

  • Det är inte så dumt att bli gammal: Livet börjar vid hundra, SVT, SVT
  • Gåtan Christer Pettersson, TV4, Stål television
  • My life my lesson, UR, Film and Tell
  • Taikon, SVT, Gellert Tamas Filmproduktion
  • Trevligt folk deluxe, Kanal 5, Nexiko/Thelma & Louise

Årets dokusåpa

  • Bachelor, Sjuan, Warner Bros
  • Bonde söker fru, TV4, Fremantle Media
  • Jakten på storsäljaren, Kanal 5, Strix
  • Mästarnas mästare, SVT, Meter
  • Ung & bortskämd, TV3, Baluba

Årets fakta- och aktualitetsprogram

  • Absolut svensk, SVT, SVT
  • Breaking News, Kanal 5, Nexiko
  • Det handlar om dig, UR, UR
  • Nyhetsmorgon, TV4, Nyhetsbolaget
  • Vi kallas tiggare, SVT, SVT

Årets granskning

  • Den hemliga kontrollen – Kalla Fakta, TV4, Nyhetsbolaget
  • Dokument inifrån: Experimenten, SVT, SVT
  • Uppdrag granskning: Legitimerad, SVT, SVT
  • Uppdrag granskning: Panama-dokumenten, SVT, SVT

Årets humorprogram

  • Boy Machine, TV4, FLX
  • Full Patte, SVT, Eyeworks
  • Inte OK, TV3, FLX
  • Partaj, Kanal 5, Baluba
  • Solsidan, TV4, FLX/Jarowskij

Årets kvinnliga skådespelerska i en tv-produktion

  • Alexandra Rapaport (Gåsmamman), Kanal 5
  • Cilla Thorell (Det mest förbjudna), SVT
  • Djuangjai Hirunsri (30 grader i februari), SVT
  • Maria Kulle (Fröken Frimans krig 2), SVT
  • Shima Niavarani (Boy machine), TV4

Årets livsstilsprogram

  • Det sitter i väggarna, SVT, Titan
  • Ska vi göra slut, Kanal 5, Nexiko
  • Skilsmässohotellet, Sjuan, Warner Bros
  • Sommar med Ernst, TV4, OTW
  • Vänligen Lars Lerin, SVT, Nexiko

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion

  • Johan Rheborg (Solsidan), TV4
  • Jonas Karlsson (Boy Machine), TV4
  • Kjell Bergqvist (Springfloden), SVT
  • Kjell Wilhelmsen (30 grader i februari), SVT
  • Krister Henriksson (Modus), TV4

Årets realityprogram

  • Gift vid första ögonkastet, SVT, Baluba
  • Gympaläraren, SVT, Nexiko
  • Heja Sverige, TV4, Nordisk Film TV
  • Jorden runt på 6 steg, Kanal 5, Nexiko
  • Parneviks, TV3, Elk Entertainmnent

Årets tv-drama

  • Black widows, TV3, Moskito
  • Bron, SVT, Filmlance & Nimbus Film
  • Det mest förbjudna, SVT, GötaFilm
  • Gåsmamman, Kanal 5, Endemol Sverige
  • Modus, TV4, Miso Film

Årets tv-personlighet

  • Dagny Carlsson (Det är inte så dumt att bli gammal), SVT
  • Karin Laserow (Bytt är bytt), TV4
  • Lars Lerin (Vänligen Lars Lerin), SVT
  • Miriam Bryant (Så mycket bättre), TV4
  • Patrik Andersson (Trevligt folk deluxe), Kanal 5

Årets underhållningsprogram

  • Berg & Meltzer på Oscars, Kanal 5, Fremantle
  • Eurovision Song Contest – finalen, SVT, SVT
  • Let’s Dance, TV4, Mastiff
  • På spåret, SVT, SVT
  • Så mycket bättre, TV4, Mastiff

Publikens nomineringar:

Årets program

  • Gympaläraren, SVT, Nexiko
  • Jorden runt på 6 steg, Kanal 5, Nexiko
  • Så mycket bättre, TV4, Mastiff
  • Parneviks, TV3, Elk Entertainment

Årets kvinnliga programledare

  • Carina Berg och Christine Meltzer, Kanal 5
  • Gina Dirawi, SVT
  • Tilde de Paula Eby, TV4
  • Malin Gramer, TV3

Årets manliga programledare

  • David Hellenius, TV4
  • Filip Hammar och Fredrik Wikingsson, Kanal 5
  • Måns Zelmerlöw, SVT
  • Patrick Grimlund och Magnus Hedberg, TV3

Årets sport-tv-profil

  • Anna Brolin, TV4
  • Johanna Ojala, SVT
  • Karin Frick, Kanal 5
  • Frida Nordstrand, TV3

Film & Spel
Örebroguiden

You must be logged in to post a comment Login