- BITD – *Klaras* – Fredag 20 Januari 2006
- BITD – Gott och blandat från förr del I
- BITD – Björnstugan – Torsdag 5 Januari 2006
- Örebroguiden slås ihop med Örebronyheter
- Dikten – Stormvarning
- Nära var fjärde nykter på nyårsafton
- Nästan 6 miljoner till Bergslagen
- Stadsbiblioteket öppnar med begränsningar
- Nu öppnar vi biblioteket igen
- ”Den korta stunden” av Leia
SE-Quartet bjöd på vacker jazz i sommarkvällen

Under tisdagskvällen var det dags för ett av de mer namnkunniga banden att spela på Stallbacken under Sommarjazzen.
Varje tisdag presenterar Örebro Jazz & Blues Club en ny akt och denna gång var det internationellt uppmärksammade SE-Quartet som stod på scenen.
SE-Quartet spelar en mycket vacker och i mitt tycke lättillgänglig jazz, jag är inte en stor jazz fan men detta var behagligt att sitta sig ner och lyssna på i sommarkvällen. Bandet fick relativt nyligen sitt internationella genombrott då deras låt ”Song for Paris” adderades till en av de stora jazzspellistorna på Spotify, låten har idag över tre miljoner streams.
Det är uppenbart att bandet är populärt då stallbacken är fullsatt på samtliga restauranger och publiken är frikostig med applåderna.
För dig som missade konserten så kan man se den här »
SE-Quartet får hela…
Karl-Johan Sandberg, Kultur & Musik | SE-Quartet
Örebroguiden
You must be logged in to post a comment Login