Såhär många har bytt namn i Örebro län

Av den 5 januari, 2017

Under 2016 har antalet namnbyten som inkom till PRV ( Patent- och registreringsverket) ökat.

Så här ser det ut i Örebro län:

  • Totalt har namnbyten ökat totalt från 2012, 225 st till 2016, 271 st.
  • Antalet bytta förnamn har ökat från 2012, 46 st till 2016, 72 st.
  • Antalet bytta efternamn har ökat från 2012, 47 st till 2016, 60 st.

Anledningen till ökningen kan bero på att man vill stärka sin identitet, säger Stina Lilja, pressansvarig på PRV (Patent- och registreringsverket).

Hon menar att man kan anta att det finns en koppling mellan ökningen av namnändringar och internets uppkomst då antalet av namnärenden till PRV fördubblats under den senaste 20-årsperioden.

Personnamn har fått en allt tydligare varumärkesstatus genom större exponering i exempelvis sociala medier. Det finns en märkbar önskan om individualisering som leder till ökad igenkänningsfaktor, säger Stina Lilja.

Att namn har fått varumärkesstatus märks även bland offentliga personer där det är allt fler som varumärkesskyddar sitt namn. Exempel på detta är Zlatan, Carolina Klûft, Björn Borg och även Blondinbella för att nämna några.

Inspiration från naturen
I nybildade namn är det vanligt att man hämtar inspiration från djur, natur och årstider, eller kanske från den plats man träffades på eller bodde på under uppväxten.

Det finns flera anledningar till att byta namn; det kan vara att ett par vid giftermål vill skapa ett nytt, gemensamt namn för att markera en ny tid, knyta ihop familjer och skapa en gemensam identitet.

Vi kan även se att man återtar äldre släktnamn, kanske för att visa tillhörighet. Oftast är det namnet mer unikt och särskiljande än det tidigare namnet, säger Stina Lilja.

PRV renodlad immaterialrättsmyndighet

Från och med den 1 juli i år kommer Skatteverket att hantera alla namnärenden och en friare lagstiftning om personnamn träder i kraft.

På PRV kommer vi att arbeta fokuserat med immaterialrätt som patent, varumärke, design och upphovsrätt för att stärka Sverige som kunskaps- och innovationsland för en ökad tillväxt, säger Stina Lilja.

Namnbyte länsvis

I tabellerna nedan syns en länsvis uppdelning av de namnärenden som PRV hanterat under den senaste femårsperioden. Den uppmärksamme noterar att den totala summan per län är mindre än den summa som redovisats för ansökningar sammanlagt i Sverige per år. Detta beror på att en del sökanden inte har en adress i Sverige eller lever under skyddad identitet.

Första tabellen är en sammanräkning av de olika typer av namnändringar som gjorts uppdelat per län och år. Efterföljande tabeller är en uppdelning av de olika slags namnärenden PRV hanterar.

Tabell 1

Total20122013201420152016
BLEKINGE10411811690104
DALARNA161167180171172
GOTLAND5050576059
GÄVLEBORG166177188181190
HALLAND253217211244228
JÄMTLAND7366808694
JÖNKÖPING255255239243268
KALMAR138136164154188
KRONOBERG145151124141171
NORRBOTTEN125118142135137
SKÅNE9971048105211001124
STOCKHOLM21272259234524732514
SÖDERMANLAND176208217232221
UPPSALA268252219325291
VÄRMLAND143161152172192
VÄSTERBOTTEN174164170205192
VÄSTERNORRLAND124144116168158
VÄSTMANLAND225225217211198
VÄSTRA GÖTALAND13351337141415471496
ÖREBRO225226226243271
ÖSTERGÖTLAND296322366305311

 

Tabell 2

Förnamn20122013201420152016
BLEKINGE1429262022
DALARNA3144443039
GOTLAND1314111413
GÄVLEBORG4043455054
HALLAND3841294450
JÄMTLAND111591424
JÖNKÖPING4157485662
KALMAR1830253140
KRONOBERG2834352940
NORRBOTTEN1921303438
SKÅNE276279315331359
STOCKHOLM650737749827926
SÖDERMANLAND3850596465
UPPSALA6169508387
VÄRMLAND2424373142
VÄSTERBOTTEN2833364339
VÄSTERNORRLAND3029243147
VÄSTMANLAND5970666553
VÄSTRA GÖTALAND322335382409444
ÖREBRO4656678472
ÖSTERGÖTLAND5374806383

 

Tabell 3

Nybildat efternamn20122013201420152016
BLEKINGE1918261930
DALARNA3827293533
GOTLAND612222215
GÄVLEBORG3343303343
HALLAND5654525452
JÄMTLAND1316181428
JÖNKÖPING4041584050
KALMAR3037423548
KRONOBERG3330323938
NORRBOTTEN249272135
SKÅNE195199211233242
STOCKHOLM416435423527475
SÖDERMANLAND3842384753
UPPSALA4235447356
VÄRMLAND2731312726
VÄSTERBOTTEN3734274244
VÄSTERNORRLAND2626153127
VÄSTMANLAND3435424143
VÄSTRA GÖTALAND260246284324269
ÖREBRO4743394760
ÖSTERGÖTLAND5656845964

 

Tabell 4

Befintligt efternamn20122013201420152016
BLEKINGE7171645152
DALARNA9296107106100
GOTLAND3124242431
GÄVLEBORG93911139893
HALLAND159122130146126
JÄMTLAND4935535842
JÖNKÖPING174157133147156
KALMAR90699788100
KRONOBERG8487577393
NORRBOTTEN8288858064
SKÅNE526570526536523
STOCKHOLM10611087117311191113
SÖDERMANLAND100116120121103
UPPSALA165148125169148
VÄRMLAND9210684114124
VÄSTERBOTTEN10997107120109
VÄSTERNORRLAND68897710684
VÄSTMANLAND132120109105102
VÄSTRA GÖTALAND753756748814783
ÖREBRO132127120112139
ÖSTERGÖTLAND187192202183

164

Nöje | Örebro
Örebroguiden

 

You must be logged in to post a comment Login