På söndag öppnar anmälan till Vasaloppets sommarvecka 2019

Av den 15 september, 2018
Starten i årets upplaga av Cykelvasan 90.

Vasaloppets vintervecka 2018 och Vasaloppets sommarvecka 2018 lockade totalt 97 803 anmälda deltagare, varav 68 procent män och 32 procent kvinnor. Lägger man dessutom till loppen för de yngsta (Barnens Vasalopp skidor, cykel och löpning i både Sälen och Mora) blev det totala antalet 99 847. Det är nytt rekord för elfte året i följd.

– Vi var nära att passera ett av våra delmål inför jubileumsåret 2022 redan i år. Nästan 100 000 anmälda är fantastiskt och vi är stolta och glada att så många deltagare fortsätter anmäla sig till våra lopp, sommar som vinter, säger Vasaloppets vd Eva-Lena Frick.

Vasaloppets sommarvecka, som tioårsjubilerade, blev en stor succé sett till antalet deltagare. Hela 33 147 deltagare hade anmält sig till loppen under sommarveckan och rekordmånga valde att delta i Ultravasans båda löpsträckor på 90 eller 45 km. Cykelvasan Öppet Spår som hade flyttat till ny dag och arrangerades på fredagen gav en ökning med 34 % sett till antalet anmälda. 

Dagsaktuella resultat från den utvärdering som gjorts bland deltagarna efter sommarveckan pekar på att hela nio av tio av deltagarna förklarat att det är troligt eller mycket troligt att de kommer att anmäla sig till nästa års sommarvecka.

– Det innebär att Vasaloppsorganisationen och alla funktionärer får ett kvitto på att vi gör ett bra jobb när så många väljer att komma hit till oss och cykla och springa under sommarveckan. 

På söndag morgon, 16 september klockan 9.00, öppnar anmälningarna inför nästkommande års cykel- och löplopp i Vasaloppsarenan.

Vi hälsar alla nya och återkommande deltagare varmt välkomna hit till oss under 2019, säger Eva-Lena Frick.

Här är flera andra faktauppgifter från året:
– Tjejvasan firade 30 år!
– Ungdomsvasan på skidor flyttades in i Vasaloppsarenan, gjordes om och fick två sträckor (9 och 18 km) med start i Eldris och Hökberg.
– Vasaloppets skolutmaning hade premiär. En skolklass från Växjö vann utrustning, resa, boende i Mora och deltagande i Ungdomsvasan. 
– Under sommarveckan noterades Vasaloppets målgång 1.500.000 i Mora sedan 1922.
– Det blev nya rekord vad gäller antal anmälda i flera lopp: Stafettvasan, Vasaloppet, Cykelvasan Öppet Spår och Ultravasan.
– Vasaloppstrippeln 90 och Vasaloppstrippeln 45 slog rekord.
– Startplatserna till det 95:e Vasaloppet den 3 mars 2019 tog slut efter bara drygt en och en halv timme när anmälan öppnades två veckor efter det senaste loppet. Hittills är 43 000 skidåkare anmälda till Vasaloppets vintervecka 2019.

FAKTA/ Antal anmälda deltagare under Vasaloppsåret 2018

Loppanmäldastartandebrytandei mål
Kortvasan70235867825785
Tjejvasan76186457846373
Ungdomsvasan5354677460
Öppet Spår söndag843972769096367
Öppet Spår måndag542949496924257
Halvvasan40883275823193
Stafettvasan12240101201309990
Nattvasan273419586181340
Blåbärsloppet8086771676
Barnens Vasalopp skidor7457450745
Vasaloppet1704115049132313726
Cykelvasan 90131341189915111748
Cykelvasan Öppet Spår665058501345716
Cykelvasan 4520441799201779
Ungdomscykelvasan2772623259
Cykelvasan 3032803019103009
Barnens Vasalopp cykel9819810981
Vasastafetten38603310403270
Vasakvartetten44839212380
Ultravasan 901168104264978
Ultravasan 4598780312791
Barnens Vasalopp löpning3183180318
Totalt Vasaloppets vintervecka och sommarvecka 20189984786515437482141

Kommande arrangemang i Vasaloppsarenan

Vasaloppets vintervecka 2019
Fre 22 feb: Kortvasan. 30 km. Start Oxberg.
Lör 23 feb: Tjejvasan. 30 km. Start Oxberg.
Sön 24 feb: Ungdomsvasan. 9/19 km Start Eldris/Hökberg.
Sön 24 feb: Öppet Spår söndag. 90 km. Start Sälen.
Mån 25 feb: Öppet Spår måndag. 90 km. Start Sälen.
Tis 26 feb: Halvvasan. 45 km. Start Oxberg.
Fre 1 mar: Stafettvasan. 9–24 km. Femmannalag. Start Sälen. 
Fre 1 mar: Nattvasan. 90 km. Tvåmannalag. Start Sälen.
Lör 2 mar: Blåbärsloppet. 9 km. Start Eldris.
Sön 3 mar: Vasaloppet. 90 km. Start Sälen. (FULLT 180318)

Vasaloppets sommarvecka 2019
Fre 11 aug: Cykelvasan Öppet Spår. 94 km. Start Sälen
Fre 11 aug: Cykelvasasprinten. 1 km. Lindvallen, Sälen (Öppet kval på torsdagen)
Lör 10 aug: Cykelvasan 90. 94 km. Start Sälen 
Sön 11 aug: Cykelvasan 30. 32 km. Start Oxberg
Sön 11 aug: Ungdomscykelvasan. 32 km. Start Oxberg
Sön 11 aug: Cykelvasan 45. 45 km. Start Oxberg
Lör 17 aug: Ultravasan 45. 45 km. Start Oxberg
Lör 17 aug: Ultravasan 90. 90 km. Start Sälen
Lör 17 aug: Vasastafetten. 4,5–15 km. Löparstafett för tiomannalag. Start Sälen
Lör 17 aug: Vasakvartetten. 19,1–24,2 km. Löparstafett för fyramannalag. Start Sälen

Träning & Hälsa | Vasaloppets sommarvecka 2019
Örebroguiden

You must be logged in to post a comment Login