Kulturnatten 2016 av unga för alla

Av den 16 november, 2016

Kulturnatten genomförs även i år med samma bravur, stil och bredd som alltid.

Som vanligt kommer Kulturnatten att invigas klockan 17:30 på Hjalmar Bergman-teatern. I år är det Miranda Strandberg som står för invigningsnumret, och i samband med invigningen avslöjas också årets mottagare av Lilla Kulturpriset.

Många olika kulturformer visas upp på scener i Örebro, allt från dans och teater till live-musik och förhoppningsvis även film.

Årets uppställning av kulturutövare kommer precis som tidigare bestå av framförallt barn och ungdomar, men även med inslag av akter från vuxenvärlden.

Scenit har glädjen att i samarbete med Region Örebro län, Örebro kommun och ÖBO fortsätta succén med att dela ut det kulturpris för unga kulturutövare som Scenit instiftade 2015: Lilla Kulturpriset!

Till skillnad mot alla andra kulturpris i Örebro är Lilla Kulturpriset specifikt ämnat till ungdomar 13-25, och juryn som väljer ut en vinnare av inkomna nomineringar består av ungdomar i planeringsgruppen för Kulturnatten samt en representant från Scenit. 

Vinnaren presenteras på Kulturnattens invigning på Hjalmar Bergman-teatern, och tar personligen emot en check på 15 000kr. 

I år kommer Kulturnatten att arrangeras på totalt 12 scener/arenor i Örebro län, varav två scener är i Lindesberg och Fjugesta.

• Bio Roxy: Gratisvisning av skräckdramat ”The Girl with All the Gifts” (2016, 111 minuter)
• Hjalmar Bergman Stora Scenen: Fokus på dansuppträdanden
• Tegelbruket Multihallen: Dans- och musikakter
• Kulturhuset A- och B-salen: Fokus på band, teater och större produktioner
• Kulturhuset Café Deed: Fokus på singer/songwriter och mindre band
• Konserthuset Restaurangscenen: Fokus på singer/songwriter och mindre band
• Nikolaikyrkan: Fokus på klassisk musik
Örebro länsteater: Visad fasadshowen Storm samt föreställningen Pojke med resväska
• Fjugesta/Sparbanksbörsen: Allt inom musik, teater, konst och dans
Lindesberg/Hillstreet: Allt inom musik, teater, konst och dans

Program för Kulturnatten 2016:

Hjalmar Bergman, Stora Scenen…

17.30 – Invigning
17.45 – Lilla Kulturpriset
18.00 – Engelbrektsskolan, dans
18.20 – Gumaeliusskolan, dans
18.40 – Örebro Kulturskola, dans
19.20 – JZ Dansstudio, dans
19.40 – Stråssa GF Lindesberg, dans
19.50 – Ellinor Ljungqvist, dans
20.00 – Karolinska Gymnasiet, dans
20.25 – Marie Kühlers Showdansskola Entré, dans
20.55 – New Crew, dans
21.05 – Paus
21.15 – Kulturskolan Musikal, teater/musikal
21.45 – Nayz, dans
22.05 – Kävesta Danslinje, dans
22.40 – Art Of Dance, dans
23.00 – Stjärnparaden, dans & sång
23.25 – Teknis Gosskör, sång
23.45 – Stalinbaletten, show & spex

Kulturhuset, A-salen

18.00 – Kulturskolan F-linjen, teater
18.45 – Digit prisutdelning
19.10 – Sårskorpor, teater & musikal
20.00 – Monedula, musik
20.40 – Carnosus, musik
21.40 – Dead Fox Society, musik
22.30 – One Percent Nation, musik

Kulturhuset, B-salen

18.00 – Sound of Görgen, musik
18.45 – Bring Us Home, musik
19.30 – Bootstrap Theory, musik
20.10 – Crushed By Air, musik
21.00 – Ord, musik
21.30 – The Cold South, musik
22.15 – Anton Hessel, musik
23.00 – Chalt Talk, musik
23.30 – Kävesta Party Band, musik

Café Deed, Deed scenen

19.00 – Isabella Larsson, musik
19.40 – Nafisa Mustaf Cali, musik
20.20 – Zonkey On The Run, musik
21.00 – Öppen scen

Tegelbruket, Multihallen

18.00 – Trädet, dans
18.15 – Systrarna Sparby, dans
18.30 – Jackie, hip-hop
18.45 – Abdirahman Awes & Adel Nahem
19.00 – Beyond Sanity, musik
19.45 – One Step Behind, musik
20.30 – ZW.E.I, musik
21.15 – Rockband, musik
22.00 – Crazy Heart, musik
22.45 – Hetchia, musik

Konserthuset, Restaurangscenen

18.00 – Prins Eriks Estradpoesi, poesi
18.20 – Silver, musik
19.00 – Cataleya, musik
19.10 – Tjillerammen, musik
19.45 – Emelie Fransson, musik
20.20 – John och Jonas, musik
20.50 – Sofia Viverve, musik
21.30 – Dennis Svennebäck, musik
22.10 – Dujavi, musik
22.50 – Tommy och Simons Gäng, poesi

Nikolai Multihallen

17.00 – Konsert för barn, barnkonsert
18.15 – Örebro Kulturskola, stråkorkester
20.00 – Längbrokören, gospelsmässa
21.30 – Kävesta Folkhögskola, kammarmusik

Fjugesta Sparbanksbörsen

18.00 – Sofia Viverve, musik
18.45 – Erika & Caroline, musik
19.30 – Erik Pålerud, musik
20.00 – Ibrahim Taha, musik
20.30 – Elin Johansson, musik
21.15 – Manne, musik
21.45 – Öppen scen

Tider för Kulturnatten 2016 är 17:00 – 00:00. 

Kultur & Musik | Örebro
Örebroguiden

You must be logged in to post a comment Login