- BITD – Gott och blandat från förr del I
- BITD – Björnstugan – Torsdag 5 Januari 2006
- Örebroguiden slås ihop med Örebronyheter
- Dikten – Stormvarning
- Nära var fjärde nykter på nyårsafton
- Nästan 6 miljoner till Bergslagen
- Stadsbiblioteket öppnar med begränsningar
- Nu öppnar vi biblioteket igen
- ”Den korta stunden” av Leia
- Landets grundskoleelever inbjudna till tävling i att mata och räkna fåglar
Klubb Mono gästas av Beatrice, Hanna & Dj Jocke

Hyllningarna och nomineringarna har fullkomligt haglat över Beatrice Eli och Hanna Järver de senaste åren, de har med all rätt kallats för Sveriges nya popgenier.
Beatrice Eli är midi-punkdrottningen som utnämndes till ikon redan efter sitt första album med hela tre grammisnomineringar och pris för “Bästa pop” på P3 Guld som följd. I höstas släppte Beatrice Eli ep:n ”Careful” som hyllats även den. Hon har blivit omnämnd som ”ett popspektakel” och hennes musik har beskrivits som ”en könsöverskridande mix av genre, känslor, melodier och texter som gör sig perfekt för svettiga livespelningar.”
Hanna Järver är electropopmästarinnan med rötterna i Örebro som unisont hyllats i media för sin varma och pulserande syntpop. Örebro-referenserna duggar tätt. Göteborg har Håkan. Norrköping har Krunegård. Örebro har äntligen fått sin Hanna Järver. 2016 släppte hon ep:n “Närke” som togs emot med öppna armar både av kritiker och fans. I hennes senaste singel ”Jävla 80-tal” visar hon återigen varför hon blivit prisad och hyllats som en av våra mest spännande nya textförfattare. Hon är både hudlös och rättfram, sårbar och uppkäftig. Den 13 april släpper hon sitt debutalbum “So long”.
Men inte nog med det, den här kvällen hittar ni vår favoritnallebjörn Jocke Åhlund (Caesars, Teddybears, Les Big Byrd) som enväldig regent över dj-båset. Han utlovar bl.a. ”en blandning av flum, kraut och stoner-saker som visserligen är trippigt monotont och sinnesutvidgande men ändå ofta groovy och på nåt sätt dansant, alltifrån 60-70-tals-grejer men även senare och nytt.” Vi lär kanske även får höra ”alltifrån sjukt obskyra soundtracks, electronica, experimentellt och allmänt weird stuff till hip hop, reggae, psychedelia osv.” Vi hoppas så klart få höra så mycket som möjligt av Jockes samling!
I vanlig ordning: Bananamoon säljer vinyl, tv-spelet är uppriggat i soffhörnan, pingisbordet uppställt, projektorn rullar, vi bjuder på indiepopcorn och snacksbuffé – och i baren finns vår Monomeny och kvällens öl/vin till bra priser.
Klubb Mono gästas av Beatrice Eli, Hanna Järver och Dj Jocke Åhlund lördag 12 maj.
Kultur & Musik | Örebro
Örebroguiden
Related Posts
Latest News
- BITD – Gott och blandat från förr del I
Här kommer att mindre antal bilder från Back In The...
- Posted januari 19, 2021
- 0
- BITD – Björnstugan – Torsdag 5 Januari 2006
Björnstugan, eller som det kallades i folkmun ”Björnis” vattenhålet Nr...
- Posted januari 7, 2021
- 0
- Örebroguiden slås ihop med Örebronyheter
Ändrade tider och vanor gör att vi måste göra om...
- Posted januari 1, 2021
- 0
- Efter succén med ”Holidate” – nu släpper Josefinito videon ”Fine Like Bordeaux”
Josefin ”Josefinito” Johansson gör just nu succé med julsingeln ”Holidate”...
- Posted januari 1, 2021
- 0
- Dikten – Stormvarning
Stormvarningar Behövdes inte Jag levde i stormen Jag var i...
- Posted januari 1, 2021
- 0
- Nära var fjärde nykter på nyårsafton
23 procent av svenskarna planerar en vit nyårsafton i år,...
- Posted december 31, 2020
- 0
- Nästan 6 miljoner till Bergslagen
2020 blev ett väldigt annorlunda år, något som däremot var...
- Posted december 31, 2020
- 0
You must be logged in to post a comment Login